Röportajlarım

Türk Edebiyatı dergisinin 506. sayısı için Cemâlnur Sargut Hanımefendiyle bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda kendilerinin kitaplarını nasıl kaleme aldığını, Nefes Yayınevi ve Tuti Kitap’ın faaliyetlerini, Üsküdar Üniversitesi’nde Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nün kuruluşunu, Türkkad ve Kerim Vakfı ile düzenledikleri milletler arası sempozyumları, çeşitli ülkelerde açtıkları Ken’ân Rifâî İslâm Araştırmaları Kürsüleri’ni ve daha birçok konuyu konuştuk.

Kitap İncelemesi

Norman G. Finkelstein’ın son kitabı Zulme Karşı Gandhi Tuti Kitap’tan çıktı. Finkelstein bu son kitabında, Gandhi’nin inancının temelinin neye dayandığını ve Gandhi’nin öğretisinin bütünlüğüne ulaşabilmek için bir araya getirmemiz gereken parçaların neler olduğunu ele alarak bize konuya dâir tarafsız bir bakış açısının kapılarını aralamış…

            Gandhi’nin şiddetsizlik felsefesini ele alan Finkelstein, şiddet ve suçu sona erdirmek için geliştirilen çözüm anlayışını her yönüyle tetkik etmiş. Böylece Gandhi bu kitapta sâdece hayranlık uyandıran bir yönden değil, düşünülesi diğer tüm yönlerden de açıkça masaya yatırılmış. Tüm bunlarla birlikte yazar Norman G. Finkelstein, Gandhi’nin yaşam deneyimi ve düşünceleri ile; idealist fakat disiplinli, cesur fakat tedbirli, daha parlak bir gelecek yaratmak için kollarını sıvayan insanlar için bulunmaz bir hazine sağladığına özellikle değinmiş.